Badamjelito.pl – Złoty Otis z Diamentami 2019

Program badam.jelito.pl został zorganizowany przez firmę Johnson&Johnson wraz z Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M Kopernika w Łodzi. Jak podkreślał dyrektor Dariusz Adamczewski z firmy Johnson&Johnson, udało się dotrzeć do 10 tysięcy osób a dla ponad 3 tysięcy ufundowano testy na obecność krwi utajonej w kale. Wszystko po to, aby wykryć i zwiększyć szansę na wyleczenie raka jelita grubego. Działania edukacyjne są prowadzone podczas dużych wydarzeń takich jak „biała sobota” w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, Światowy dzień raka czy bieg charytatywny. Ponadto, odbywały się też wykłady w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łodzi.

Dużym problemem okazał się fakt, że zaledwie 38% pacjentów, którzy otrzymali wynik świadczący o obecności krwi w kale, zgłosiło się do lekarza. Dlatego w przyszłym roku planowana jest poprawa monitoringu pacjentów, współpraca z kolejnymi szpitalami i zwiększenie działań edukacyjnych.

Zdaniem ekspertów:

Prof. Marek Wojtukiewicz: Dzięki tym badaniom już udało się ocalić kilka osób przed zachorowaniem. Profilaktyka się opłaca, test na obecność krwi utajonej kosztuje 5-20 zł. Wczesne wykrycie może uratować życie, a system ochrony zdrowia uchronić przed wydatkowaniem pieniędzy na znacznie droższe leczenie.

Prof. Grażyna Rydzewska: Gratuluję cennej inicjatywy, zachęcam do kontynuowania.

Poseł Tomasz Latos: Gratuluję autorom programów, są bardzo cenne. Wciąż wiele osób uważa, że lepiej się nie badać, żeby przypadkiem nie okazało się, że chorują na nowotwór, wciąż wiele osób boi się wiedzieć.

Poseł Marek Hok: Programy profilaktyczne są bardzo ważne, edukacja pacjentów i profilaktyka nowotworów są niezbędne. Powinniśmy wprowadzić do szkół przedmiotu „Wiedza o zdrowiu”. Edukację trzeba zacząć już od przedszkola, a w szkole taki program powinien być obowiązkowy. Mam nadzieję, że wkrótce to się uda.