Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020.
Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton.
Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.
Czytaj więcej
Marek Rudnicki

Dr hab. Marek Rudnicki

Dr hab. Marek Rudnicki
Professor of Surgery, University of Illinois, Chicago

Pochodzi z Łańcuta. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, Wydział Lekarski (1972), doktorat (1980), habilitacja z chirurgii (1993). W latach 1972-1987 był nauczycielem akademickim, pracował jako chirurg w ŚAM Centralnym Szpitalu Klinicznym Katowice-Ligota.

Od września 1980 roku działał w „Solidarności”: był współzałożycielem, członkiem Komitetu Założycielskiego w ŚAM. 16 grudnia 1981 roku po pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” nadał komunikat radiowy zawracający karetki z rannymi górnikami ze szpitali kontrolowanych przez MSW do cywilnego CSK w Katowicach-Ligocie. W latach 1982-1987 członek Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Prześladowanym za Przekonania Polityczne. W tym samym czasie członek różnych ugrupowań opozycyjnych, na szczeblu regionalnym i ogólnokrajowym.

W latach 1987-1990 dr Rudnicki był pracownikiem naukowym i odbywał dodatkowe szkolenie w Departamencie Chirurgii Uniwersytetu w Cincinnati. W 1990 wrócił na krótko do pracy w Śląskiej Akademii Medycznej. Wyjechał ponownie do USA po otrzymaniu nominacji na stanowisko Assoc. Professor w Columbia University, pracując jako chirurg
w szpitalu afiliowanym do tego Uniwersytetu. Od 1999 roku jest profesorem chirurgii
w Uniwersytecie Illinois w Chicago, od 2002 pełni funkcję dyrektora Rezydencji Chirurgicznej w Illinois Masonic Medical Center w Chicago (University
of Illionois/Metropolitan Group Hospitals Residency in Surgery).

Dr Rudnicki jest Prezydentem Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów i wielu innych amerykańskich towarzystw naukowych, przez wiele lat był członkiem zarządu Związku Lekarzy Polskich
w Chicago. W 2002 roku zainicjował Polsko-Amerykański Program Walki z Rakiem Piersi. Założył Amber Coalition dla upowszechnienia mammografii w polonijnym środowisku. Jest autorem wielu prac naukowych, podręczników chirurgii, wykładów w różnych krajach świata. W latach 2000-2001 w rządzie premiera Jerzego Buzka był doradcą ministra zdrowia RP. Jest znanym i cenionym reprezentantem Polonii, inicjatorem wielu akcji promujących Polskę, walcząc w obronie godności Polski i Polaków.

Wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Platynowym Laurem Ambasador Spraw Polskich (2009), Prymasowskim Złotym Medalem za Posługę dla Kościoła i Narodu (2009); wybrany Człowiekiem Roku (2007), Polonusem Roku (2010), Wybitnym Polakiem za Granicą (2012) przez środowiska polonijne, oraz odznaczony najwyższymi odznaczeniami środowisk medycznych w kraju: „Pro Gloria Medici” przez Kujawsko-Pomorską Izbę Lekarską (2010), Honorową „Statuetką Biegańskiego” przez Częstochowskie Towarzystwo Medyczne (2011), Medalem Jana Nielubowicza przez Mazowiecką Izbę Lekarską (2013), Medalem „Honoris Gratia” Miasta Krakowa (2013).

Dr Rudnicki osiąga szczyty – nie tylko zawodowe, ale też górskie. Był lekarzem wypraw
z udziałem najwybitniejszych polskich himalaistów i sam wchodził na szczyty. Dewizą
dr. Rudnickiego są słowa: „Mierz wysoko – i nie poddawaj się. Szczyty są dla ludzi i każdy może osiągnąć, wydawałoby się, daleki z pozoru cel”.