Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Oporna profilaktyka

Społeczne akcje profilaktyczne, organizowane przez Kapitułę Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, podejmowały i będą podejmować „tematy, które nam odradzano”: trudne, nowatorskie lub po prostu przeoczone. Wiele wysiłku wkładamy, by upowszechnić świadomość na ich temat.

Dotychczasowe akcje: „Uwaga nerki!”, „Nie mam HCV!”, „Cukrzyca. Wygrajmy razem!” zakończyły się sukcesem, który był mierzony wzrostem wiedzy społecznej na te tematy.

Trwająca akcja „Sprawdź cholesterol u dziecka!” i jej niewiarygodnie trudne początki – z ponad tysiąca bezpłatnych testów w pierwszym miesiącu w całej Polsce skorzystało mniej niż sto osób – skłoniły Kapitułę Nagrody do szukania nowych dróg dotarcia do dużych grup Polaków.

– Nasze doświadczenie z brakiem chętnych do skorzystania z bezpłatnych badań nie jest wyjątkowe – powiedział Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły. – Od lat docierają do nas sygnały, że ludzie coraz mniej chętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Podobne doświadczenia mają również pracodawcy, dobrowolnie fundujący swoim pracownikom dodatkowe świadczenia medyczne – czasami wartości kilkuset złotych. Dlatego Instytut Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” będzie budować grupę odpowiedzialnych społecznie wielkich pracodawców, by wspólnie wspierać się w upowszechnianiu wiedzy o zdrowiu i profilaktyce. Firmy, które świadomie podejmą się tej pracy, stworzą Społeczną Radę Instytutu. Doprowadzenie do upowszechnienia wśród rodziców nawyku badania poziomu cholesterolu u dzieci od piątego roku życia będzie pierwszym testem naszej skuteczności.

Trwająca akcja „Sprawdź cholesterol u dziecka!” i jej niewiarygodnie trudne początki – z ponad tysiąca bezpłatnych testów w pierwszym miesiącu w całej Polsce skorzystało mniej niż sto osób.