Zapiski z historii Nagrody:

2003 – Uroczystość wręczenia pierwszych w historii polskiego rynku farmaceutycznego nagród konsumenckich – Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2003” – odbyła się 18 maja w budynku Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Chcieliśmy zorganizować tę uroczystość w miejscu, w którym pod koniec XIX w. ludzie światli, m.in. pisarz Bolesław Prus, stworzyli społeczną organizację w celu krzewienia nowej idei – przestrzegania zasad higieny w życiu codziennym. Pozytywiści stworzyli dzieło nowe, zgodne z duchem tamtych czasów. W tym miejscu chcieliśmy zaprezentować nowy nurt myślenia i działania. W europejskiej Polsce rodzi się bowiem nowa rzeczywistość konsumencka. Widać to na billboardach zachęcających do świadomych zakupów. Zapowiadają one zmiany, które muszą nastąpić. Polski rynek farmaceutyczny, który od podstaw tworzyli między innymi przedstawiciele firm obecni na naszej uroczystości, podjął wspólne działania prokonsumenckie już rok temu. Wiosną 2002 r. po raz pierwszy ukazał się poradniczo-konsumencki magazyn. „Na zdrowie. Dostępne bez recepty”, a w lecie rozpoczęliśmy organizację pierwszej edycji Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dzięki temu dziś inne branże mogą wzorować nową politykę informacyjną na tej, którą opracował polski rynek farmaceutyczny.

2005 – Przesłaniem uroczystości były słowa „Pomóż, bo możesz. Zróbmy to wspólnie”. Po części prezentującej laureatów nagród konsumenckich zostały przedstawione przedsięwzięcia, które miały służyć pacjentom (kobietom po mastektomii i niesłyszącej dziewczynce) i lekarzom (@Pogotowie Lekarskie). W czasie uroczystości odbyła się licytacja rzeźby Włodzimierza Pytkowskiego „Wenus Amazonek”. Fundusze uzyskane ze sprzedaży rzeźby zostały podzielone i przekazane na rozpoczęcie budowy Ośrodka Edukacyjno-Terapeutycznego Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki” oraz na implanty słuchowe dla dzieci (m.in. dla Julki Sałgut). Na uwagę zasługuje nagrodzony projekt @Pogotowie Lekarskie dyr. Roberta Szymańskiego i dyr. Rafała Walasa. Miał on na celu pomoc pacjentom w dostępie do informacji o lekarzach specjalistach. Zamieszczono tam informacje o ponad 300 klinikach i gabinetach lekarskich oraz o ponad 600 aptekach.

2006 – Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej „Kultury”, zawsze wiele uwagi poświęcał Ukrainie i wschodnim sąsiadom Polski. Przekonywał, że ważne są nie tylko kontakty polityków, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Uważał, że należy się poznawać, by wspólnie tworzyć, a nie zamykać się w kręgach historycznych rozpamiętywań. Poglądy te były bliskie również Kapitule, która pierwszą Międzynarodową Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS 2006” przyznała Stowarzyszeniu Chirurgów Dziecięcych Ukrainy. Dzięki pomocy firm: Heel Polska, Medim i Schwarzpharma, które dołożyły swoje cegiełki w licytacji „Zegara Życia”, ufundowano pierwszy specjalistyczny endoskop dla dziecięcego szpitala na Ukrainie.

2007 – 19 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego przy warszawskim Centrum Onkologii. Jego budowę, dzięki wsparciu m.in. Kapituły Nagrody Zaufania (licytacja rzeźby Wenus podczas ceremonii wręczania Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2005”), zainicjowało Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum. Goście mogli dołożyć swoją cegiełkę na niezbędne wyposażenie Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego Klubu Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. W tym celu odbyła się aukcja obrazów malowanych przez osoby chore na schizofrenię, podopiecznych krakowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. W uznaniu dla zasług tego wyjątkowego ruchu społecznego, Kapituła Nagrody Zaufania postanowiła już po raz drugi przyznać Stowarzyszeniu „Amazonki” Honorową Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS 2007”.

Międzynarodową Honorową Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS 2007” otrzymała Fundacja Bethel (Von Bodelschwingsche Anstalten Bethel-Bielefeld), która współpracuje z polskimi psychiatrami od 1987 roku, realizując programy propagujące pozaszpitalną terapię środowiskową dla osób chorych psychicznie. W Polsce w ramach takiego programu stworzono miejsca pracy dla pacjentów w krakowskim Pensjonacie „U Pana Cogito” oraz 100-łóżkowy oddział psychiatryczny w szpitalu ogólnym im. Żeromskiego w Krakowie.
Drugą Międzynarodową Nagrodę Zaufania otrzymała organizacja Manche-Sud – Pologne, założona przez dr. Luisa Giovanoniego, która od 1982 roku wysłała do Polski 7 konwojów z pomocą charytatywną dla mieszkańców okolic Płocka.

2008 – Pięciolecie. Kolejna edycja Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” była nie tylko okazją do przypomnienia Laureatów poprzednich edycji, ale także do kolejnej inicjatywy społecznej, tym razem na rzecz Fundacji „Akogo?” oraz Stowarzyszenia „Niebieski Parasol”. W czasie uroczystości odbyła się aukcja przedwojennego budzika. Fundusze z licytacji zasiliły konta Fundacji „A kogo?” oraz Stowarzyszenia „Niebieski Parasol”.
Obecnie ratuje się życie, a po trzech miesiącach stawia się na dziecku krzyżyk. To po co było to życie ratować? W stanie śpiączki po niedotlenieniu mózgu pierwsza poważniejsza infekcja kończy się śmiercią. W szpitalu proponują hospicja, które są miejscem do godnego umierania, a nie ratowania – mówiła Ewa Błaszczyk.

2009 – Z inicjatywy Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” i prof. Bolesława Rutkowskiego, Krajowego Konsultanta ds. Nefrologii, została zorganizowana akcja „Uwaga nerki!”. W jej ramach rozdano 4 tys. zaproszeń na bezpłatne badania na obecność kreatyniny we krwi oraz określenie wskaźnika eGFR. Badania te pozwalają wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium. Akcja była kontynuowana w 2010 roku i stała się największym badaniem przesiewowym w historii polskiej nefrologii. Dzięki niej upowszechnił się wskaźnik eGFR w 99,9 proc. polskich laboratoriach (na początku akcji korzystało z niego około 40 proc.).
– Przewlekła choroba nerek (PChN), jak wykazały badania prowadzone w różnych regionach świata, występuje bardzo często i dotyczy 6-15 proc. populacji w różnych krajach. Oznacza to, iż na całym świecie choroba ta dotyczy około 600 mln osób, a w Polsce odpowiednio ponad 4 mln obywateli. Jest to zatem istotny problem z punktu widzenia epidemiologicznego oraz zagrożenia rozwojem schyłkowej niewydolności nerek – wyjaśniał prof. Bolesław Rutkowski, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii, który otrzymał Honorową Nagrodę Zaufania.
Profesor Aleksander Mrochek z mińskiego Krajowego Centrum Naukowo-Klinicznego „Kardiologia” został laureatem Honorowej Międzynarodowej Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” w uznaniu za wysiłek, jaki wkłada, by przeprowadzić pierwszy na Białorusi zabieg przeszczepu serca. Dwaj lekarze specjaliści przyjechali na dwutygodniowe szkolenie do Polski, które odbyły się w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant.

2010 – Uroczystość była połączona z przekazaniem listu do minister zdrowia Ewy Kopacz podpisanego przez ponad 20 tys. osób (za pośrednictwem wortalu nazdrowie.pl). Ten dokument miał na celu wpisanie chorób nerwowo-mięśniowych (rdzeniowego zaniku mięśni i dystrofii mięśniowej Duchenne’a) do ministerialnego wykazu chorób przewlekłych, aby umożliwić refundację rehabilitacji chorych dzieci.
Podstawową metodą leczenia jest rehabilitacja, która utrzymuje mięśnie w dobrym stanie. Jeśli choroba wejdzie w zaawansowaną, ostrą fazę, konieczne jest wspomaganie oddychania i odżywiania, co przedłuża pacjentowi życie – mówiła dr Anna Kostera-Pruszczyk z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Choroby nerwowo-mięśniowe nie są w Polsce uznawane za przewlekłe. Z tego powodu pacjenci nie mają zapewnionej systematycznej refundowanej rehabilitacji.

2011 – Kapituła Nagrody, wraz z Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL), ogłosiły rozpoczęcie społecznej akcji profilaktycznej „Nie mam HCV!”. W 30 miastach w Polsce zostały przeprowadzone bezpłatne badania, mające na celu wykrycie obecności wirusa HCV powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Celem akcji było społeczne wsparcie Pilotażowego Programu Profilaktyki Zakażeń HCV „Stop! HCV”. Pulę 4 tys. badań pacjenci wykorzystali w ciągu 20 minut od rozpoczęcia akcji. Uratowaliśmy życie 23 osobom, które nie wiedziały, że są zarażone.

Jesteśmy przygotowani do bezpłatnego przebadania 4 tysięcy osób, w ramach akcji „Nie mam HCV!”. Ci, u których pojawi się podejrzenie zakażenia wirusem, zostaną skierowani imiennie do lekarzy specjalistów. Odczynniki do przeprowadzenia badań udostępniły nam firmy Roche Diagnostics Polska, Abbott Poland i Johnson&Johnson Poland – powiedziała dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

2012 – „Cukrzyca. Wygrajmy razem!”
Nagroda Zaufania „Złoty OTIS” po raz pierwszy w swojej dziewięcioletniej historii zagościła na Ukrainie. 30 marca odbyła się w Kijowie ceremonia wręczenia Honorowych Nagród Zaufania ukraińskim laureatom. Uroczystości towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa „Cukrzyca – międzynarodowy problem cywilizacyjny”. Zapowiedziano także polsko-ukraińską społeczną akcję badań profilaktycznych „Cukrzyca. Wygrajmy razem!”. Bezpłatne badania przesiewowe pod kątem cukrzycy odbyły się dzięki uprzejmości firm Bayer Sp. z o.o. oraz Synevo Ukraine. Po raz pierwszy w historii medycyny użyliśmy testów HbA1c na tak dużą skalę (5 tys. osób w obydwu krajach). U 600 osób, które nie wiedziały, że są chore, wykryto cukrzycę.

W Kijowie odbyła się też międzynarodowa konferencja „Cukrzyca – międzynarodowy problem cywilizacyjny”. Wykłady wygłosili m.in.: prof. Martin Füchtenbusch – dyrektor Centrum Diabetologicznego Marienplatz w Monachium, prof. Alexey V. Zilov z Kliniki Endokrynologicznej w Moskwie, prof. Vitaliy G. Majdannyk – główny pediatra Ukrainy, prof. Bolesław Rutkowski – konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii oraz prof. Grażyna M. Rydzewska – konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii. Poruszono m.in. takie zagadnienia, jak: sytuacja chorych na cukrzycę w Polsce i na Ukrainie, patogenetyczny związek między cukrzycą a onkogenezą, znaczenie hemoglobiny glikowanej w diagnostyce i leczeniu cukrzycy.

2013 – Wysokie stężenie cholesterolu to coraz większy problem cywilizacyjny. Dotyczy to także dzieci. Dlatego w tym roku społeczna akcja badań profilaktycznych odbywa się pod hasłem „Sprawdź cholesterol u dziecka!”.
Badania stężenia cholesterolu mają na celu zidentyfikowanie dzieci z grupy ryzyka wystąpienia w przyszłości chorób serca, które w krajach wysoko uprzemysłowionych są obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta po 40. roku życia umiera właśnie z powodu chorób serca. Miażdżyca, która prowadzi do zawałów serca, udarów i znacznie skraca życie, rozwija się wcześnie – u dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają odkładać się już w drugim roku życia – wyjaśnia prof. Bożena Werner, kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego WUM.

2014 – Galę rozpoczął wykład prof. Tadeusza Malińskiego
z Uniwersytetu Ohio: „Nanomedycyna dla Serca”. Profesor Maliński był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla (w dziedzinie medycyny i chemii 1998 i 2000 r.).
„Wszystko jest możliwe” dla tych, którzy pragną coś osiągnąć… Taka dewiza przyświeca znakomitemu, światowej rangi naukowcowi, wynalazcy i wielkiemu Polakowi. Profesor Tadeusz Maliński jest bowiem wybitnym specjalistą w dziedzinie inżynierii biochemicznej. Jego interdyscyplinarne prace dotyczą biotechnologii, biochemii oraz medycyny.
Najsłynniejszym odkryciem profesora Tadeusza Malińskiego jest wykonanie pierwszego w świecie pomiaru tlenku azotu w pojedynczej komórce. Uczony odkrył rolę tlenku azotu w regulacji pojedynczych uderzeń serca i regulacji pracy mózgu. Jako pierwszy zbadał też podstawowy mechanizm zaburzeń wydzielania tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym i mózgu. Jego prace pozwoliły na wyjaśnienie podstaw wielu schorzeń współczesnej cywilizacji, m.in. udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz chorób Parkinsona i Alzheimera.

2015 – Celem tegorocznego spotkania było zainspirowanie wszystkich uczestników do nowych refleksji i przemyśleń o medycynie. Uczestnicy wysłuchali wykładów: prof. Marka Rudnickiego „Niewyjaśnione wyleczenie nieoperacyjnych nowotworów – złe rozpoznanie czy cud?”, prof. Włodzimierza Jarmundowicza „Pierwszy na świecie przeszczep węchowych komórek glejowych pobranych z mózgu pacjenta z przerwanym rdzeniem”, prof. Aleksandra Sieronia „Zobaczyć niewidzialne w onkologii” oraz dr. Wojciecha Gryty „Nintedanib – przełom w leczeniu samoistnego włókniaka płuc (IPF)”. Sesję zamknęła prof. Barbara Górnicka wspomnieniem „Profesor Stefan Kruś – życia felieton przekorny”.
W ten sposób rozwijamy formułę wielotematycznej sesji wykładowej Nagrody Zaufania. Wybieramy tematy służące poszerzaniu wiedzy, niezależnie od specjalizacji zawodowej.
Wykład profesora Marka Rudnickiego w ciągu jednego popołudnia wygenerował grubo ponad sto tysięcy cytowań w internecie.

2016 – już za tydzień będzie o czym pisać