Złoty OTIS 2010 – Laureaci

Złoty OTIS 2010 – W obronie dzieci

Uroczystość wręczenia Nagród Zaufania Złoty OTIS 2010 była połączona z przekazaniem listu do minister zdrowia Ewy Kopacz podpisanego przez ponad 20 tys. osób (za pośrednictwem wortalu nazdrowie.pl). Ten dokument miał na celu wpisanie chorób nerwowo-mięśniowych (rdzeniowego zaniku mięśni i dystrofii mięśniowej Duchenne’a) do ministerialnego wykazu chorób przewlekłych, aby umożliwić refundację rehabilitacji chorych dzieci.

– Podstawową metodą leczenia jest rehabilitacja, która utrzymuje mięśnie w dobrym stanie. Jeśli choroba wejdzie w zaawansowaną, ostrą fazę, konieczne jest wspomaganie oddychania i odżywiania, co przedłuża pacjentowi życie – mówiła dr Anna Kostera-Pruszczyk z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Choroby nerwowo-mięśniowe nie są w Polsce uznawane za przewlekłe. Z tego powodu pacjenci nie mają zapewnionej systematycznej refundowanej rehabilitacji. Problem ten dostrzegła Kapituła i Honorową Nagrodą Zaufania Złoty OTIS wsparła Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych.

Międzynarodowe Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2010 otrzymały: Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Fundacja Chantal Biya i Fundacja Synergies Africaines contre le SIDA et les soffrances oraz siostra Józefina Grabowska. Organizacje niosą pomoc humanitarną mieszkańcom krajów afrykańskich i działają na rzecz służby zdrowia w Kamerunie. Siostra Józefina od wielu lat prowadzi tam przychodnię katolicką.

W kategorii „Media i zdrowie” nagrody zdobyły: Beata Prasałek („Poradnik Domowy”) oraz
Ewa Podolska (Radio TOK FM).

Laureaci siódmej edycji Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2010

  1. Diosminex

Zobacz galerię zdjęć Złoty OTIS 2010