gala złoty otis 2014

Złoty OTIS 2014 – Laureaci

Poznaliśmy właśnie wszystkie wielkie osobowości, programy i produkty, którym wręczone zostały Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2014.

Dlaczego i dla kogo istnienie tej nagrody jest tak ważne? Programy i akcje społeczne tworzone przez firmy są potrzebne polskim pacjentom. Jest ich zdecydowanie za mało, dlatego chcemy stworzyć atmosferę poparcia autorytetów dla tego typu działań – wyjaśnia ideę Nagrody „Złoty OTIS z Diamentami” przewodniczący Kapituły Paweł Kruś.

Nowe cele Nagrody Zaufania

W drugim dziesięcioleciu „Złotych OTISÓW” Kapituła Nagrody postawiła sobie nowe cele: szukanie rozwiązań upowszechniających dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i lekowe, które zdejmą z rządu część obowiązków wynikających z monopolu na odpowiedzialność za ochronę zdrowia Polaków. Monopol na zdrowie i zadowolenie z państwowej opieki zdrowotnej jest kosztowną fikcją. Czas najwyższy na zmiany, które nie tylko poprawią życie pacjentów, lekarzy, farmaceutów, ale też budżet kraju. Przykład publicznej i prywatnej oświaty dowodzi, że jest to możliwe.

Drugim nowym celem Nagrody Zaufania będzie promocja wartości i znaczenia pracy dla dobra publicznego i wrażliwości społecznej. W dzisiejszej Polsce jest za mało szacunku dla wartości niematerialnych, dla godności altruisty, uczciwości lekarza, farmaceuty, diagnosty, pacjenta czy dziennikarza. Trzeba zatem promować te wartości i doceniać osoby i instytucje, które potrafiły to dostrzec.

Organizacje pacjentów

Świat się zmienia. Organizacje pacjentów, które powstawały dziesięć lat temu, dziś są partnerami Ministra Zdrowia w poszukiwaniu optymalnego sposobu gospodarowania funduszami na walkę z konkretnymi chorobami. Fundacja „Wygrajmy zdrowie” Szymona Chrostowskiego to profesjonalny, nowoczesny ruch pacjentów. Dlatego Kapituła postanowiła nagrodzić ją Honorową Nagrodą Zaufania.

Sprawdź cholesterol u dziecka – II ETAP

Ponad 100 lat temu naukowcy, badając kamienie żółciowe, odkryli związek organiczny wytrącający się w postaci kryształków. Wówczas nie wiedziano, że ów związek lipidowy – dziś znany nam jako cholesterol – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrzebny jest nam jednak w niewielkich ilościach. Gdy jest go zbyt dużo w osoczu krwi, jego frakcja (LDL) nazywana popularnie „złym cholesterolem”, odkłada się w ścianach tętnic w postaci złogów, czyli blaszki miażdżycowej. A to, jak wiadomo, jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (w tym tak groźnych, jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu).

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi to coraz większy problem cywilizacyjny. Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta po 40. roku życia umiera właśnie z powodu schorzeń serca na tle miażdżycowym! Niestety, nie jest to tylko problem dorosłych. Miażdżyca rozwija się bowiem już u dzieci poniżej 10. roku życia. Pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się odkładać w 2. roku życia – wyjaśnia prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego WUM.

Podwyższone stężenie cholesterolu u małych dzieci jest najczęściej następstwem genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolitu lipidów. W grupie dzieci starszych główną przyczyną takich zaburzeń jest otyłość, która wynika ze złych nawyków żywieniowych oraz braku aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać, że wczesna diagnostyka, a także zmiana stylu życia, działania prewencyjne, a czasem wdrożenie farmakoterapii u dzieci mogą zapobiec rozwojowi miażdżycy.

Dlatego w tym roku, po raz drugi, społeczna akcja badań profilaktycznych odbywa się pod hasłem: „Sprawdź cholesterol u dziecka!”.

Badania mają na celu zidentyfikowanie dzieci z grupy ryzyka, zagrożone w przyszłości chorobami serca, które w krajach wysoko uprzemysłowionych są obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów.

Laureaci jedenastej edycji Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2014

Oto Laureaci Nagrody Zaufania Złoty OTIS z Diamentami 2014

Honorowi Laureaci Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2014

Międzynarodowa Nagroda Zaufania
Prof. Tadeusz Maliński
Honorowa Nagroda Zaufania w dziedzinie medycyny
• Prof. Franciszek Kokot
• Prof. Jacek Imiela
Honorowa Nagroda Zaufania w dziedzinie farmacji
• Prof. Elżbieta Skrzydlewska
• Prof. Halina Grajeta
Honorowa Nagroda Zaufania dla organizacji pacjentów
• Szymon Chrostowski – Fundacja Wygrajmy Zdrowie im. G. Madeja
Honorowa Nagroda Zaufania w kategorii „Lekarz dla Ludzi”
• Dr Barbara Siwińska
• Dr Beata Zawadowicz
Nagroda w kategorii „Media dla Zdrowia”
• Edyta Figurny-Puchalska
• Iwona Schymalla
• Krzysztof Michalski