Dr hab. Marek Rudnicki
professor of surgery, University of Illinois, Chicago
Pochodzi z Łańcuta. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, Wydział Lekarski (1972), doktorat (1980), habilitacja z chirurgii (1993). W latach 1972-1987 był nauczycielem akademickim, pracował jako chirurg w ŚAM Centralnym Szpitalu Klinicznym Katowice-Ligota.
Od 1980 roku działał w „Solidarności”: był współzałożycielem, członkiem Komitetu Założycielskiego w ŚAM. 16 grudnia 1981 roku po pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” nadał komunikat radiowy zawracający karetki z rannymi górnikami ze szpitali kontrolowanych przez MSW do cywilnego CSK w Katowicach-Ligocie. W latach 1982-1987 członek Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Prześladowanym za Przekonania Polityczne. W tym samym czasie członek różnych ugrupowań opozycyjnych, na szczeblu regionalnym i ogólnokrajowym.
W latach 1987-1990 dr Rudnicki był pracownikiem naukowym i odbywał dodatkowe szkolenie w Departamencie Chirurgii Uniwersytetu w Cincinnati. W 1990 wrócił na krótko do pracy w Śląskiej Akademii Medycznej. Wyjechał ponownie do USA po otrzymaniu nominacji na stanowisko Assoc. Professor w Columbia University, pracując jako chirurg w szpitalu afiliowanym do tego Uniwersytetu. Od 1999 roku jest profesorem chirurgii w Uniwersytecie Illinois w Chicago, od 2002 pełni funkcję dyrektora Rezydencji Chirurgicznej w Illinois Masonic Medical Center w Chicago (University of Illionois/Metropolitan Group Hospitals Residency in Surgery).
Dr Rudnicki jest Prezydentem Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów i wielu innych amerykańskich towarzystw naukowych, przez wiele lat był członkiem zarządu Związku Lekarzy Polskich
w Chicago. W 2002 roku zainicjował Polsko-Amerykański Program Walki z Rakiem Piersi. Założył Amber Coalition dla upowszechnienia mammografii w polonijnym środowisku. Jest autorem wielu prac naukowych, podręczników chirurgii, wykładów w różnych krajach świata. W latach 2000-2001 w rządzie premiera Jerzego Buzka był doradcą ministra zdrowia RP. Jest znanym i cenionym reprezentantem Polonii, inicjatorem wielu akcji promujących Polskę, walcząc w obronie godności Polski i Polaków.
Wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Platynowym Laurem Ambasador Spraw Polskich (2009), Prymasowskim Złotym Medalem za Posługę dla Kościoła i Narodu (2009); wybrany Człowiekiem Roku (2007), Polonusem Roku (2010), Wybitnym Polakiem za Granicą (2012) przez środowiska polonijne, oraz odznaczony najwyższymi odznaczeniami środowisk medycznych w kraju: „Pro Gloria Medici” przez Kujawsko-Pomorską Izbę Lekarską (2010), Honorową „Statuetką Biegańskiego” przez Częstochowskie Towarzystwo Medyczne (2011), Medalem Jana Nielubowicza przez Mazowiecką Izbę Lekarską (2013), Medalem „Honoris Gratia” Miasta Krakowa (2013).
Dr Rudnicki osiąga szczyty – nie tylko zawodowe, ale też górskie. Był lekarzem wypraw z udziałem najwybitniejszych polskich himalaistów i sam wchodził na szczyty. Dewizą dr. Rudnickiego są słowa: „Mierz wysoko – i nie poddawaj się. Szczyty są dla ludzi i każdy może osiągnąć, wydawałoby się, daleki z pozoru cel”.