Drzewa w zaczarowanym lesie

W czasie III Muzycznych Spotkań Mistrzów Medycyny 2 grudnia 2022 r. w Warszawie odbędzie się Aukcja na rzecz Stypendium Naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2023. Stanisław Sierko, lekarz, zafascynowany malarstwem i przyrodą przenosi na płótno m.in. podlaskie widoki. Prace Stanisława Sierko są cenione nie tylko w środowisku medycznym, ale i artystycznym. Często podczas wystaw jego prac prezentowane są razem z jego docenianą w środowisku malarskim córką – Joanną Sierko-Filipowską.

Prezentujemy pracę Stanisława Sierko, którą będzie można wylicytować podczas Aukcji 2 grudnia:

Numer katalogowy: 6

Stanisław Sierko, Dziwna sosna, 2011, pastel, papier, 31 x 47

Estymacja: 2200-2700 zł

Kup teraz: 2.300 zł

Stanisław Sierko (ur. 1932)

Był jednym z pierwszych studentów Akademii Medycznej w Białymstoku. Odbył staż w Anglii oraz przez 5 lat pracował w Libii. To on wprowadzał w Białymstoku tzw. chirurgię jednego dnia. Poza pracą chirurga naczyniowego doktor wiele czasu poświęca drugiej pasji – malarstwu.

Uczestniczył w plenerach malarskich w Białymstoku, Warszawie, Zliten, Trypolisie, Budapeszcie. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa.

Jego ulubiona technika to pastele. Profesor lubi przenosić na płótno m.in. podlaskie widoki. Zafascynowany przyrodą, w swoich pracach dokumentuje kształty pejzażu, dostrzegając ulotne szczegóły, takie jak motyle, pajeczyny, chmury. Miłość do przyrody i Podlasia widać również w jego rzeźbach, które tworzy zwykle w korzeniach drzew, znalezionych w Puszczy Knyszyńskiej.

W 2018 roku artysta zaczął tworzyć pejzaże w nieco innej odsłonie – kosmicznej. Jego nowe prace, choć mogą zdawać się być abstrakcjami, w istocie przedstawiają sposób, w jaki autor wyobraża sobie kosmos.

Prace Stanisława Sierko są cenione nie tylko w środowisku medycznym, ale i artystycznym. Często podczas wystaw jego prac prezentowane są razem z jego docenianą w środowisku malarskim córką – Joanną Sierko-Filipowską.