Kostka-Ramię. Stop Udarom i Amputacjom!

Rozpoczęła się V Społeczna Akcja Profilaktyczna NAGRODY ZAUFANIA ZŁOTY OTIS – celem akcji promowanie profilaktyki kontroli wartości kostka-ramię (ABI) w diagnostyce przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych i chorób sercowo-naczyniowych.

Nie pozwól się zaskoczyć udarowi ani amputacji!

Już od 30 czerwca można wykonać bezpłatnie badanie wskaźnika kostka-ramię:

w Klinice Flebologii, ul. Wawelska 5 (w Centrum Medycyny Sportowej na stadionie „Skra”).

Prosimy o telefoniczną rezerwację wizyty., tel. (22) 417 10 00. Zapraszamy!

Wskaźnik „kostka-ramię” (ABI, ang. ankle brachial index) pozwala oszacować ryzyko chorób układu naczyniowego. To one mogą być przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwienia kończyn, które w skrajnych przypadkach może skończyć się amputacją.
Zdrowy człowiek powinien mieć wynik ABI pomiędzy 0,9-1,15.
ABI poniżej 0,9 świadczy o zwężeniu w tętnicach obwodowych – to ostrzeżenie przed zagrożeniem udarem niedokrwiennym.
Wynik badania „kostka-ramię” powyżej wartości 1,15 oznacza sztywnienie tętnic i pojawieniem się zmian cukrzycowych i miażdżycowych.

W akcji „Kostka-Ramię. Stop Udarom i Amputacjom!” używamy nowoczesnego, sprawdzonego klinicznie aparatu Dopplex Ability. Automatyczne wyznacza on wskaźnik kostka-ramię w trzy minuty. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania pacjenta.Badanie profilaktyczne raz w roku jest szczególnie zalecane: osobom z cukrzycą, problemami kardiologicznymi, ale także wszystkim osobom zdrowym, powyżej 50. roku życia.
W programie pilotażowym od maja 2016 r. przebadaliśmy ok. 100 osób w Warszawie, Lublinie i Białymstoku. Żadna z nich nie miała prawidłowego wyniku!

Akcja będzie kontynuowana do 31 grudnia 2016, chcemy bezpłatnie udostępniać aparat Dopplex Ability wszystkim placówkom ochrony zdrowia, które nawiążą z nami kontakt (zgłoszenia: Paweł Kruś, [email protected]).