Fot. PAP - kadr z filmu

Nagrody Zaufania Złoty OTIS z Diamentami 2023 przyznane

Cztery programy otrzymały Nagrody Zaufania Złoty OTIS z Diamentami 2023: „Moja cukrzyca” Jerzego Magiery, „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” – NovoNordisk, Adamed SmartUP oraz „Model działań społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) firmy Servier w Polsce”. Statuetki zwycięzcom wręczył marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Statuetki Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” po raz pierwszy zostały przyznane w 2013 roku. Otrzymali je ludzie i firmy – twórcy programów edukacyjnych i akcji profilaktycznych. W ten sposób nagrodzone zostały działania prekursorskie, zmieniające sposób porozumiewania się z pacjentami, promujące profilaktykę i podnoszące wiedzę o konkretnych problemach zdrowotnych.

Jury Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” przyznaje na podstawie materiałów opisowych oraz rozmowy finałowej. Wówczas eksperci analizują program i wskazują na elementy szczególnie ważne dla zdrowia Polaków.

Nagroda Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami” jest przyznawana w ograniczonej liczbie, by zwycięskie programy zostały dobrze zapamiętane przez pacjentów, media i wszystkich uczestników polskiego rynku zdrowia.

Moja cukrzyca

Jerzego Magiery w środowisku diabetologicznym przedstawiać nie trzeba. Od 28 lat żyje z cukrzycą typu 1. W 2001 roku, gdy miał 16 lat, założył stronę o cukrzycy. Jest obecny na różnych kanałach komunikacji internetowej: Klub Cukrzyka, czaty, forum dyskusyjne, social media.

Jury doceniło program Magiery: „Moja cukrzyca” opierający się o spotkania na żywo oraz spotkania z gośćmi specjalnymi. Do tej pory odbyło się 120 spotkań online, w studiu gościło ponad 150 gości. Co najważniejsze, spotkaniom towarzyszyły interakcje z widzami. Pytali oni 20. kwietnia br. o cukrzycę ciążową ekspertów: prof. Dorotę Bombę-Opoń oraz prof. Leszka Czupryniaka.

„Problem cukrzycy ciążowej z roku na rok nasila się, a czynnikami ryzyka są nadwaga oraz wiek kobiety. Program całkowicie samodzielnie przygotowany przeze mnie jest o tyle ważny, że młodzież jest coraz grubsza i problem cukrzycy ciążowej będzie nasilał się. Już obecnie 80 proc. ciąż cukrzycowych jest rozwiązywanych za pomocą cesarskiego cięcia. Cukrzyca ciążowa jest rozpoznawana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Pozostaje niewiele czasu na podjęcie leczenia” – zaznacza Jerzy Magiera.

Posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, wysłuchawszy prezentacji programu, wyraziła zadowolenie, że udało się wypracować model opieki koordynowanej w cukrzycy.

Program Jerzego Magiery otrzymał nagrodę „Złoty OTIS z Diamentami” przy dwóch głosach wstrzymujących się.

Porozmawiajmy szczerze o otyłości

Program „Porozmawiajmy szczerze o otyłości – Novo Nordisk” przedstawiła Marta Nowacka, rzeczniczka prasowa Novo Nordisk. Miał być on odpowiedzią na lukę w wiedzy o otyłości. Zapytano 1000 Polaków, czy otyłość jest chorobą. Wyniki tego badania były zaskakujące: tylko 15 proc. udzieliło odpowiedzi „tak”. Reszta uznała otyłość za wynik lenistwa i zaniedbania. Ponad 50 proc. osób dotkniętych otyłością zmaga się ze stygmatyzacją, ponad 40 proc. chorych dotyka przemoc słowna.

„Polska jest na przedostatnim miejscu w zestawieniu krajów OECD, jeśli chodzi o skrócenie życia z powodu otyłości. Polak otyły żyje o cztery lata krócej niż ten bez otyłości. Za nami na liście OECD jest tylko Meksyk. Nasza kampania jest skierowana do chorych, ma ich twarze: Cezarego, Anety, Agnieszki, Adama. Naszym celem było pokazanie, że otyłość można leczyć” – mówi Nowacka. „Chcieliśmy prowadzić działania antydyskryminacyjne oraz sprawić, by otyłość stała się priorytetem polityki zdrowotnej państwa. Zyskaliśmy aprobatę wielu towarzystw naukowych. Mamy stronę internetową ootylosci.pl, jesteśmy obecni na Facebooku – 6,5 tys. i na YouTube, gdzie można obejrzeć filmy z udziałem Cezarego Żaka. Na naszej stronie internetowej jest mapa z ośrodkami leczenia otyłości. Opracowaliśmy także słownik, jak mówić o otyłości. Od początku roku na stronach naszej kampanii jest karta praw chorego na otyłość” – wylicza zalety programu rzeczniczka prasowa Novo Nordisk.

Prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, podkreślił, że w czasach, gdy jesteśmy świadkami wzrostu otyłości bez precedensu, a polskie dzieci i młodzież są liderami w Europie, takie programy są nie do przecenienia.

„Otyłość daje ponad 200 powikłań i chorób. Potrzebujemy budowania systemu zapobiegającego otyłości. To się wszystkim będzie opłacać, bo pacjenci chorzy na otyłość cierpią na wielochorobowość, przechodzą na wczesne renty. W Polsce średni czas rozpoznania tej choroby to pięć lat” – podkreśla prof. Bogdański.

Program „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” otrzymał nagrodę „Złoty OTIS z Diamentami” przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się.

Adamed SmartUP

O programie Adamed SmartUP opowiedziała kierująca nim Martyna Strupczewska. Od dekady nastolatkowie utalentowani w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych biorą udział w dwutygodniowych obozach naukowych. Zajęcia odbywają się w specjalistycznych laboratoriach. Uczestnicy obozu mogą pytać o wszystko.

„Największą wartością tego programu jest stworzenie społeczności. 400 osób spotyka się, przyjaźni i realizuje wspólne projekty naukowe” – podkreśla Martyna Strupczewska.

Dyrektor Katarzyna Dubno od początku tworzyła ten program i fundację Adamed.

„Chcieliśmy uniknąć sytuacji, gdy młody człowiek pytany, dlaczego chce zostać lekarzem, odpowiada: bo byłem w szpitalu, jak babcia leżała i podobała mi się ta praca. Chcemy pokazać, czym jest nauka. Najbardziej pamiętam Pawła z Łodzi w spektrum autyzmu. Jego mama zadzwoniła do nas po obozie i powiedziała, że udział w nim dał więcej synowi niż 14 lat terapii. To było poruszające” – przyznaje Katarzyna Dubno.

Prof. Piotr Hoffman, kardiolog, docenił, że program Adamedu bazuje na budowaniu osobowości tak, by młodzi byli w stanie dogonić swoje marzenia i zmieniać świat.

„Budujecie przyszłość społeczną” – oceniła z kolei poseł Elżbieta Płonka z Komisji Zdrowia Sejmu.

Program Adamed SmartUP otrzymał nagrodę przy jednogłośnym werdykcie jury.

Społeczna odpowiedzialność biznesu Servier

„Model działań społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) firmy Servier w Polsce” przedstawiła Katarzyna Urbańska, dyrektor ds. komunikacji w tej firmie.

Servier przez 30 lat obecności w Polsce realizuje kampanie kardiologiczne, onkologiczne i poświęcone depresji. Co ważne, w długim czasie, żadna z nich nie znika. Są to zarówno bezpłatne badania, jak i działania edukacyjne.

„W tym roku pobiliśmy rekord Polski i rekord Guinnessa w mierzeniu ciśnienia tętniczego. W czasie akcji >>Servier wyłącz raka<< edukowaliśmy na temat kolonoskopii, która jest badaniem wstydliwym i trudnym dla pacjentów. Od 16 lat realizujemy program przeciw depresji. Od czterech lat koncentrujemy się na nastoletniej depresji. Nasi pracownicy skupieni w siedzibie firmy w Warszawie starają się ograniczać zużycie energii. Wciąż też inwestujemy w rozwój fabryki, wpływając w ten sposób na polskie PKB. Realizowaliśmy operację >>Czysta rzeka<<” – wylicza Katarzyna Urbańska.

Prof. Jarosław Reguła podziwia tę firmę za szeroką i wieloaspektową działalność prozdrowotną i na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Kardiolog prof. Piotr Jankowski podziękował Servier za konsekwencję w realizacji programów i spojrzenie w przyszłość. Prof. Hoffman pogratulował zaś klasy w kontaktach ze środowiskiem medycznym. Podkreślił, że mimo kampanii nie zmieniają się tragiczne liczby: 12 milionów Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, a 60 proc. ma nieprawidłowy lipidogram.

„Miałem okazję od środka obserwować zapał pracowników Servier do realizacji programów prozdrowotnych. Pewnie dlatego udało im się tak wiele zrobić. Gratuluję wytrwałości” – przekazał prof. Hoffman.

Firma Sevier otrzymała „Złoty OTIS z Diamentami” jednogłośnie.

Statuetki laureatom konkursu „Złoty OTIS z Diamentami” wręczył marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki.

Byk Zdrowia 2023

Politycy szczególnie aktywni w ochronie zdrowia w czasie X Kadencji Senatu i IX Kadencji Sejmu RP otrzymali Nagrody Zaufania „Byk Zdrowia 2023”. Statuetki byka otrzymali: marszałek Senatu Tomasz Grodzki; senator Beata Małecka-Libera; posłanka Violetta Porowska; posłanka Katarzyna Sójka; posłanka Elżbieta Płonka; poseł Tomasz Latos. Nagrody wręczyli liderzy organizacji zawodowych farmaceutów, lekarzy, przemysłu farmaceutycznego i diagnostów laboratoryjnych oraz organizacji pacjentów.

Prof. Tomasz Grodzki, zodiakalny byk, uparty i konsekwentny, podkreślił, że jest to nagroda dla całego Senatu. Szczególnie docenił gigantyczną pracę senator Beaty Małeckiej-Libery, która spotykała się ze wszystkimi środowiskami.

„Dla mnie dialog jest największą wartością. Statuetkę byka zawdzięczam także zespołowi doradców. Od wielu lat promuję zdrowie publiczne i wciąż jest tak wiele do zrobienia” – podkreśla senator Beata Małecka-Libera.

Posłanka Violetta Porowska poczuła się zaszczycona tym wyróżnieniem.

„Nasza Podkomisja ds. Ochrony Zdrowia i Innowacji w Medycynie ma dobre oceny. To cieszy” – mówi senator Porowska.

Posłanka Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii, nie kryła zaskoczenia wyróżnieniem. Obiecała, że ten zespół na pewno zajmie się otyłością wśród dzieci i młodzieży.

„Jestem z zawodu internistą. Cały czas praktykuję, więc do swojej pracy parlamentarnej przenoszę doświadczenia z gabinetu” – mówi Katarzyna Sójka.

Posłanka Elżbieta Płonka, dziękując za nagrodę „Byka Zdrowia”, skoncentrowała się na psychicznych problemach dzieci i młodzieży, które od lat są jej oczkiem w głowie. Zwróciła uwagę na zjawisko przemocy okołoseparacyjnej.

„Chciałabym tak zmienić prawo, żeby chronić dobro dziecka. Rodzice rozwodzą się, obrzucając się pomówieniami, a dziecko cierpi” – podkreśliła Elżbieta Płonka.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, po otrzymaniu statuetki byka podkreślił, że łączy wszystkie strony polityczne.

Grupa idealistów

Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS z Diamentami, podkreślił, że gdyby nie Edward Szybowski, dyrektor Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o., nie byłoby 20 lat Nagrody Zaufania.

„Dziękuję Edwardowi za patriotyzm, szacunek dla polskiej racji stanu, polskiej historii i literatury. Stworzyliśmy grupę idealistów, którym idee udaje się czasem przekuć w rzeczywistość. Tak się stało w latach 2010-2013 na Białorusi i Ukrainie, dzięki Edwardowi Szybowskiemu” – stwierdził Paweł Kruś.

Tegorocznych finalistów oceniało jury, w skład którego weszli m.in. senator Beata Małecka-Libera – przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu, poseł Tomasz Latos – przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, posłanka Elżbieta Płonka, Komisja Zdrowia Sejmu, posłanka Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii, posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz prof. Dorota Bomba-Opoń, prof. Paweł Bogdański, prof. Piotr Hoffman, prof. Jarosław Reguła, prof. Piotr Jankowski, prof. Romuald Olszański, prof. Waldemar Priebe i prof. Waldemar Wierzba.

Programy biorące udział w konkursie oceniali także przedstawiciele organizacji branżowych: prezes Irena Rej – Izba Gospodarcza Farmacja Polska, Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF.

W głosowaniu brali udział również dziennikarze: red. Małgorzata Wiśniewska i red. Artur Wolski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom