Albin Waczyński, Kościerzyna, 1979, akwarela, papier, 36 x 48

Nastrojowe akwarele Albina Waczyńskiego do licytacji!

W czasie Muzycznych Spotkań Mistrzów Medycyny 30 sierpnia 2022 r. w Warszawie odbędzie się II Aukcja na rzecz Stypendium Naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2023. Na I Aukcji akwarela „Iwonicz Uzdrowisko” Albina Waczyńskiego została wylicytowana za 2 000 zł.

Prezentujemy dwie prace Albina Waczyńskiego, które będzie można wylicytować podczas Aukcji 30 sierpnia:

  • Albin Waczyński,Toryń, 1979, akwarela, papier, 36 x 48

Estymacja: 800-1600 zł

  • Albin Waczyński,Kościerzyna, 1979, akwarela, papier, 36 x 48

Estymacja: 800-1600 zł

Albin Waczyński (1929-2003)

Lekarz psychiatra pracujący przez wiele lat w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy, był również nauczycielem rysunku w Liceum Pedagogicznym w Białymstoku. Na Wydział Lekarski białostockiej Akademii Medycznej trafił już jako absolwent, specjalista budowy zakładów służby zdrowia Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Znajdował uznanie w środowisku malarskim będąc m.in. członkiem honorowym i prezesem Białostockiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Uczestniczył w wielu plenerach, konkursach oraz przeglądach. Jego prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą: na Węgrzech, w Bułgarii, Rumunii oraz w USA. Za działalność w środowisku oraz twórczość artystyczną był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. złotą odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie”, zaś w 1972 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i sztuki.

W jego twórczości znajdującej się w zbiorach prywatnych dominują akwarele, rysunki oraz grafiki przedstawiające dawną architekturę Białegostoku i regionu, w tym Supraśla i Tykocina.

Namalował wiele miejskich pejzaży, portretując miasta takie jak: Warszawa czy Kazimierz nad Wisłą. Jego akwarele pokazują też fragmenty dzielnic Sofii, Dubrownika czy Budapesztu o starej, zabytkowej zabudowie, ale także nowoczesne amerykańskie drapacze chmur. Artysta rzadko uwieczniał ludzi, częściej zwierzęta – zwłaszcza konie. Malował też kwiaty, martwe natury. Uznawany jest za wirtuoza nastrojowego pejzażu. Malował jeziora, rzeki, pola, leśne wykroty, stare drzewa, chaty na wzgórzu i odchodzące w przeszłość fragmenty miejskiego krajobrazu. Prace tego artysty oddziaływają na widza nie tylko swym pięknem, delikatnością i ciepłem kolorów, ale przede wszystkim oddają charakter ich autora i jego sposób postrzegania świata. Sam artysta mówił, że malować można wszystko, nawet kawałek rynny, czy bramy wejściowej: „Najważniejsze jest zatrzymać w czasie coś, co bezpowrotnie odchodzi”. 

Wiele ze swoich obrazów często przeznaczał na cele charytatywne. Obdarowywał nimi domy dziecka, szpitale. Wielokrotnie akwarele Waczyńskiego pojawiały się na licytacjach i aukcjach, z których dochód przeznaczano na cele szlachetne.