Paweł Kruś: Wierność wartościom
Piękną europejską stabilizację i dobrobyt mamy znów przed sobą. Od dwóch lat towarzyszy nam niepokój o przyszłość, dziś też o Polskę. Dlatego tegoroczne wyróżnienia wyprzedzają czas kalendarzowy o rok. Były planowane na 20-lecie Nagrody Zaufania w 2023 r.
Po raz pierwszy w historii Nagrody Zaufania statuetkę odbierze urzędujący Minister – pan Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, który od prawie czterech lat imponuje rozmachem prowadzonej polityki lekowej i niezwykłą umiejętnością łączenia środowisk tworzących ochronę zdrowia. Za to chcemy Ministrowi podziękować.
Środowiskom tworzącym „Złotego OTISA” Minister Miłkowski jest szczególnie bliski. Poznaliśmy się w 2009 roku, w Aninie, kiedy społecznie pomógł Kapitule zorganizować staż dla dwóch kardiochirurgów z Mińska, którzy przeprowadzili potem pierwszy na Białorusi zabieg przeszczepienia serca. Pochodną tamtej pracy było udrożnienie kontaktów dyplomatycznych z Białorusią, wówczas bardzo ważne.
W tym roku rozbudowaliśmy obszary, w których Kapituła przyznała statuetki za dorobek życia. Do tradycyjnych wyróżnień za dorobek życia w medycynie, farmacji i stomatologii dodaliśmy diagnostykę laboratoryjną, organizację szpitali i tworzenie mediów medycznych. Tymi nagrodami dziękujemy Ludziom, którzy nie kreowali jednodniowych fajerwerków, tylko przez całe życie budowali. Dziękujemy im – tu i teraz.
Epidemia i wojna to zdarzenia nadzwyczajne, polaryzujące ludzkie postawy. Wyraźnie widać, kto bohater, kto tchórz i czym różni się egoista od altruisty. Wierność wartościom – „Semper Idem” – jest cechą bohaterów.
Niezłomność ma swoją cenę – każdy z Laureatów zapłacił ją w formie hejtu, ostracyzmu środowiska, wysiłku, ran fizycznych, narażenia życia czy rodziny. Ludzie wierni wartościom, wierni sobie otrzymają statuetki „Semper Idem” – „Za niezłomność w sytuacjach nadzwyczajnych”. Mówiono nam, że za wcześnie na nagrody za wojnę i pandemię, Kapituła zadecydowała inaczej.
Symbolem tegorocznej Gali jest uśmiechnięty chłopiec, towarzyszący Kapitule podczas I polsko-ukraińskiej społecznej akcji profilaktycznej „Cukrzyca – wygrajmy razem” w 2012 roku, gdy wierzyliśmy w przyjęcie Ukrainy do UE. Ten chłopiec ma nam przypomnieć, że trzeba wkładać serce w zwycięstwo w wojnie i w powstanie Unii Polsko-Ukraińsko-Białorusko-Nadbałtyckiej.
Żeby nigdy nie powtórzyła się Bucza, na którą świat tylko patrzy.
Paweł Kruś
Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS