Razem ścigamy się z cukrzycą – Złoty Otis z Diamentami 2019

Cukrzyca to „cichy zabójca”, w Polsce choruje na nią 3 miliony osób a 0,5 mln o tym nie wie. Dlatego potrzebny jest program edukacyjno-społeczny, który zwróci uwagę na wzrost zachorowań na cukrzycę i konsekwencje dla systemu ochrony zdrowia – mówił dr Wojciech Gryta z firmy Novo Nordisk. Program stawia na przeprowadzanie badań skriningowych poziomu cukru we krwi (przeprowadzane m.in. w parlamencie i ministerstwach), edukację (cykl szkoleń i warsztatów dla pacjentów w ponad 100 powiatach), promocję aktywności fizycznej. Ma na celu zarówno zapobieganie cukrzycy jak poprawę jej leczenia.

Program ma również na celu pokazać, że z odpowiednio kontrolowaną cukrzycą da się normalnie żyć. Dwa lata temu zespół kolarski Novo Nordisk brał udział w Tour de Pologne (zespół tworzyli kolarze z cukrzycą typu I). W tym rok również jeden z kolarzy chorujących na cukrzyce był jednym z najbardziej aktywnych kolarzy podczas całego wyścigu.

Zdaniem ekspertów:

Prof. Tomasz Klupa: Kampania jest przemyślana, wielotorowa, wielokierunkowa, cieszy fakt, że w kręgu zainteresowań są również pacjenci z cukrzycą typu 1.

Dr Krzysztof Ostrowski: Gratulacje dla autorów projektu, wymaga on pochwały i wsparcia. Dzięki takim programom, a także programom samorządowym i edukacji w szkołach, jest szansa za zahamowanie epidemii cukrzycy.

Dr n. med. Roman Topór-Mądry, prezes AOTMiT: Jako agencja nie możemy zajmować ukierunkowanego stanowiska dotyczącego programów tworzonych przez firmy, cieszymy się jednak z przemyślanych kampanii, ukierunkowanych na główne problemy zdrowotne. Im więcej tych działań, tym większa nadzieja na poprawę zdrowia społeczeństwa. Liczymy na kolejne programy, również lokalne.

Dr Krzysztof Błecha: Jeżeli rodzice dziecka z cukrzycą zobaczą, że osoby z cukrzycą mogą osiągać tak znakomite wyniki w sporcie, przekonują się, że przyszłość ich dzieci nie wygląda tak źle, że mogą odnosić sukcesy.

Dr Lidia Gądek: Gratuluję tego programu. Pokazujecie osoby, które mimo choroby osiągają rzeczy wielkie. To inspiracja dla młodych ludzi, którzy zachorowali.