Servier dla Serca – podsumowanie XI edycji

Jedenasta edycja ogólnopolskiej akcji „Servier dla Serca” zakończona! Lublin najlepszy w rywalizacji Turnieju Miast!

12 miast, 1726 przebadanych pacjentów, tysiące rozdanych materiałów edukacyjnych, setki punktów zdobytych w ramach Turnieju Miast – to bilans 11 edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca”. Pacjenci Kardiologicznej Poradni Servier badali swoje serca, organizatorzy przekonywali, że czasem wolniej znaczy efektywniej, a Piotr Polk tłumaczył, że profilaktyka popłaca. Akcji patronowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Dlaczego czasem wolniej znaczy efektywniej?

Niewydolność serca to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych Polaków. Jest schorzeniem, które zazwyczaj rozwija się powoli. To stan, w którym uszkodzone serce nie może zapewnić przepływu krwi odpowiedniego do potrzeb organizmu, początkowo w czasie wysiłku fizycznego, a w stadium zaawansowanym także w spoczynku.

Zdrowe serce w spoczynku wykonuje ok. 70 uderzeń na minutę. Serce pacjenta z niewydolnością serca, chcąc sprostać wymaganiom organizmu odnośnie zapotrzebowania na tlen i składniki odżywcze, zwiększa częstość skurczów w czasie. Jeżeli przyspieszony puls utrzymuje się przez długi okres czasu, może to prowadzić do dalszego pogorszenia funkcji serca.

Dane pochodzące z EURObservational Research Program wskazują, że polscy pacjenci z niewydolnością serca są młodsi niż w Europie, mają bardziej zaawansowaną chorobę (III i IV skala NYHA), są częściej hospitalizowani i re-hospitalizowani oraz mają wyższą częstość rytmu serca niż europejscy pacjenci. Polscy pacjenci dodatkowo otrzymują niewystarczająco wysokie dawki leków oraz mają ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii.

Najnowsze badania wskazują, że wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii daje możliwość zwolnienia częstości akcji serca, co w konsekwencji poprawia jego funkcję jako pompy oraz efektywność pracy. Zmniejszenie częstotliwości akcji serca ma kluczowe znaczenie w postępowaniu z pacjentami z niewydolnością serca.

Profilaktyka leży Polakom na sercu

Kardiologiczna Poradnia Servier oferowała bezpłatne badania w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego: ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy i cholesterolu we krwi oraz pomiaru wskaźnika BMI. Dodatkowo, przy konkretnych wskazaniach, można było skorzystać ze specjalistycznej konsultacji kardiologicznej oraz wykonać badanie EKG serca.

Co w sercu Polakom gra?

W Kardiologicznej Poradni Servier przebadano 1726 osób: 897 kobiet i 829 mężczyzn. Średnia wieku pacjentów to 56 lat. Z konsultacji lekarskich skorzystało 449 osób, a badanie EKG wykonano 524 pacjentom, co wskazuje na fakt, że prawie 30 proc. badanych miało nieprawidłowe parametry podstawowych badań przesiewowych.

Szczegółowa analiza badań wskazuje, że największym problemem pacjentów jest nadwaga lub otyłość – aż 66 proc. z nich miało podwyższony wskaźnik BMI (Body Mass Index) – powyżej 25, czyli wartości prawidłowej. Zapewne efektem tego był podwyższony poziom cholesterolu (powyżej 190 mg%), który stwierdzono u 45 proc. badanych oraz nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg) zdiagnozowane u 42 proc. osób. Pocieszającym jest fakt, że aż 77 proc. badanych zdeklarowało, że uprawia wysiłek fizyczny a większość badanych nie pali papierosów (61 proc.). Najchętniej do badań w Kardiologicznej Poradni Servier ustawiali się mieszkańcy Zabrza i Białegostoku (przebadano 152 mieszkańców Śląska i 152 mieszkańców Podlasia).

Waleczne serca w akcji

W tym roku mieszkańcy Bydgoszczy, Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia, Lublina, Łodzi, Krakowa, Zabrza, Poznania, Gdańska, Olsztyna i Białegostoku rozegrali Edukacyjny Turniej Miast, podejmując zmagania w kilku konkurencjach: zespołowej krzyżówce, grze w kręgle mającej na celu eliminację czynników ryzyka w chorobach układu sercowo – naczyniowego, tworzeniu transparentu wraz z hasłem zachęcającym do profilaktyki oraz quizie sprawdzającym wiedzę o chorobach serca i profilaktyce. Miastem, które zdobyło największą liczbę punktów, a tym samym uzyskało tytuł Zwycięzcy jest Lublin. Mieszkańcy Lubelszczyzny zdobyli 590 punktów. „Powiem Ci na uszko, że najważniejsze jest serduszko”– to hasło na transparencie, którym mieszkańcy motywowali się wzajemnie w podjęciu działań profilaktycznych korzystnych dla serca. W nagrodę zwycięskie miasto otrzymuje ciśnieniomierz stacjonarny, który zostanie przekazany na ręce władz miasta.

Piotr Polk, Ambasador Akcji z ręką na sercu zachęcał do profilaktyki. Znany aktor i wokalista gorąco namawiał, aby dbanie o zdrowie weszło wszystkim w nawyk. Apelował: dbajmy o nasze serca na co dzień i nie dopuśćmy do tego, aby stały się niewydolne.

Ambasador przypominał o regularnych badaniach, zachęcał do zdrowego trybu życia i przekonywał, że profilaktyka popłaca. Dowodem tego była jego obecność w Kardiologicznej Poradni Servier i znakomite wyniki badań świadczące o doskonałej kondycji jego serca.


Akcja „Servier dla Serca” organizowana jest przez firmę Servier Polska od 2003 roku, przez ostatnie jedenaście lat Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedziła 60 miast (wiele z nich kilkukrotnie) z bezpłatnych badań układu krążenia skorzystało ponad 40 000 pacjentów, a wielokrotnie więcej objętych zostało kompleksowym programem edukacyjnym.