Stop udarom! Ogólnopolska akcja edukacyjna

10 maja obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji w czterech miastach Polski odbędzie się akcja informacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem STOP UDAROM!

Program firmy Boehringer Ingelheim „Stop udarom” został w tym roku laureatem Nagrody Zaufania Złoty Otis z Diamentami. Dlatego bardzo nam miło pisać o kolejnych działaniach, potwierdzających jeszcze słuszność nagrodzenia tej właśnie akcji.

Już w poniedziałek, 12 maja od godziny 10:00 do 14:30 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (na wysokości kościoła Św. Anny) działał będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Można w nim będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym.

Kolejne odsłony akcji FUM będą miały miejsce 13 maja w Lublinie na Placu Łokietka, 20 maja w Kielcach na Placu Niepodległości oraz 21 maja w Łodzi przy CH Manufaktura. Za każdym razem akcja rozpoczynać się będzie o 10:00 i trwać 4,5 godziny, czyli dokładnie tyle czasu, ile może upłynąć, aby po wystąpieniu pierwszych objawów udaru mózgu, móc jeszcze podjąć terapię dającą szansę na uratowanie życia chorego.

Problem jest poważny

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Oznacza to, że co roku choroba występuje u około 60 000–70 000 osób. Tymczasem udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób zagrażających życiu, której ryzyko można ograniczać stosujące odpowiednią profilaktykę i modyfikując styl życia. Ponadto w przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80% przypadków choroby to udary tego rodzaju) dostępna jest skuteczna terapia – do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów możliwe jest podanie leku ratującego życie. Bardzo ważne jest również niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji.

Cel akcji „Stop udarom”

Celem akcji jest podnoszenie świadomości na temat udaru mózgu  – prawidłowej profilaktyki oraz objawów choroby i konieczności szybkiej reakcji na ich wystąpienie, a także znaczenia wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji poudarowej. W specjalnie zaadaptowanym na ten cele akcji busie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich prowadzonych pod kątem profilaktyki udaru mózgu.

Na ścieżce edukacyjnej będzie można dowiedzieć się więcej o objawach udaru i o tym jak prawidłowo reagować. W namiocie informacyjnym działać będzie mini-kino prezentujące spoty i filmy poświęcone tematyce udarowej.

Dostępne będą publikacje Fundacji Udaru Mózgu. Przez cały czas trwania akcji zbierane będą pytania do ekspertów dotyczące udaru. Odpowiedzi na nie zostaną następnie zamieszczone na stronie internetowej www.stopudarom.pl.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Udaru Mózgu. Mobilny punkt udarowy realizowany jest z grantu edukacyjnego Boehringer Ingelheim.

Fundacja Udaru Mózgu

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization. Więcej informacji: www.fum.info.pl

stop Udarom

źródło: informacje prasowe FUM.