Walentynka Piotra Kosiorka do licytacji!
W czasie Muzycznych Spotkań Mistrzów Medycyny 30 sierpnia 2022 r. w Warszawie odbędzie się II Aukcja na rzecz Stypendium Naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2023. Piotr Kosiorek przedstawia w swoich pracach różne choroby, wprowadzając widza w świat wewnętrzny postaci, ich ból i cierpienie.
Prezentujemy pracę Piotra Kosiorka, którą będzie można wylicytować podczas Aukcji 30 sierpnia:
Piotr Kosiorek, Walentynka, grafika, 60 x 80
Cena wywoławcza: 100 zł
Piotr Kosiorek (ur. 1972)
Lekarz, doktor nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny ratunkowej, specjalista medycyny sportowej, a także artysta. Obecnie pracuje w Białostockim Centrum Onkologii. W 2017 r. był nominowany do Nagrody im. Dr. K. Kanigowskiego. W 2021 r. za działalność na rzecz zwalczania pandemii koronawirusa został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi.
Swoja przygodę ze sztuką rozpoczął jeszcze w okresie studiów medycznych. Zajmuje się głównie rysowaniem ołówkiem, malarstwem olejnym i rzeźbą w drzewie. Jego pierwszym zachowanym medycznym rysunkiem jest „Prosopoplegia” (tj. porażenie nerwu twarzowego), powstała po kolokwium z anatomii na pierwszym roku medycyny (1991). Studiowanie układów i patologii ludzkiego ciała zainspirowało go do ich szkicowania. Przez wiele lat eksperymentował z różnego rodzaju techniką prac, inspirując się i kopiując najwybitniejszych twórców. Zafascynowany techniką światłocienia, stosowaną przez różnych holenderskich artystów z XVII w., zaczął malować farbami olejnymi na płótnie. Starał się naśladować, a zwłaszcza kopiować po rozrysowaniu postaci, głównie obrazy Rembrandta. Wykonał m.in. „Portret Chopina” Eugène’a Delacroix, „Portret Titiusa” Rembrandta. Kopiował także Paula Cézanne’a „Martwą naturę z jabłkami”, czy „Martwą naturę z draperią i dzbanem”.
Doktor Kosiorek szuka inspiracji w chorobach i deformacjach. Przedstawiając w swoich pracach różne choroby, artysta wprowadza widza w świat wewnętrzny postaci, ich ból i cierpienie.
Prace Kosiorka były prezentowane na wielu wystawach, m.in. wernisażu w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury W Białymstoku (2003), X Jubileuszowej Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Lekarzy w OIL w Łodzi (2012).