XXI Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2024: znamy laureatów!
Ponad 30 nagrodzonych w 7 kategoriach – Nagrody Zaufania Złoty OTIS zostaną wręczone już po raz 21. Uroczysta gala odbędzie się 17 kwietnia b.r. w hotelu Polonia Palace. Wydarzeniu towarzyszyć będzie przyznanie stypendiów naukowych w naukach medycznych oraz pierwszy raz w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Tradycyjnie już odbędą się wykłady naukowe i debata z udziałem wybitnych przedstawicieli ochrony zdrowia w Polsce.
Statuetki Złoty OTIS to prestiżowe wyróżnienie przyznawane z inicjatywy grupy znakomitych ekspertów należących do ponad siedemdziesięcioosobowej Kapituły Nagrody, którzy kształtują polski system ochrony zdrowia.
Statuetki wręczane są od 2003 r.
– Dla ponad 70 wybitnych ludzi tworzących Kapitułę Nagrody radością jest nagradzanie wybitnych osób ze swojego otoczenia zawodowego, których system nigdy nie dostrzegł ani nie docenił tylko dlatego, że np. miały trudny charakter lub niewłaściwe poglądy polityczne; najczęściej po prostu nie potrafiły się chwalić, co w mentalności polskiej dopiero teraz bardzo powoli zaczyna się zmieniać. Nasi Laureaci rzadko są osobami z pierwszych stron gazet, a jeśli już, to staramy się je wyróżniać najszybciej, jak można, kiedy ich gwiazda nie jest jeszcze w zenicie. Dla mnie radością jest odczucie miłego zaskoczenia w głosie Laureata, kiedy jako pierwsza osoba po zakończeniu głosowania dzwonię z gratulacjami – mówi red. Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły.
Nagrodzie od początku istnienia przyświeca myśl, aby dostrzec i docenić czołowych lekarzy, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, organizacje pacjenckie, firmy farmaceutyczne oraz dziennikarzy medycznych, rzeczywistych liderów polskiej ochrony zdrowia, przeoczonych lub niedostatecznie docenionych przez administrację. Dlatego Złoty OTIS to „nagroda z misją”.
– Nagrodę zbudowali uczniowie mojego Taty, ja tylko miałem pomysł i poprosiłem ich o pomoc – przyznaje red. Paweł Kruś.
Wykłady inauguracyjne, społecznicy i debiutanci
W tegorocznej edycji Nagrody Zaufania Złoty OTIS Kapituła wyróżniła 31 osób w 7 kategoriach takich jak: debiuty naukowe, lekarz i społecznik, farmaceuta i społecznik, media i zdrowie, dorobek życia i osiągnięcia w roku 2023. Tradycyjnie już przyznane zostaną także nagrody specjalne.
Innowacją w tym roku jest podzielenie gali na dwie części; pierwsza część odbędzie się pod nazwą „Wykłady inauguracyjne, społecznicy i debiutanci”, a przewodniczyć jej będą minister Maciej Miłkowski oraz przedstawiciele Kapituły: Irena Rej, prof. Piotr Hoffman oraz prof. Marcin Czech. Współtwórcą sesji inauguracyjnej jest śp. poseł Rajmund Miller, wielki przyjaciel Nagrody Zaufania Złoty OTIS, który zmarł nagle 27 marca b.r., a który razem z red. Pawłem Krusiem miał przedstawić nowych posłów z sejmowej Komisji Zdrowia.
– Poprosiłem w tym roku kilku posłów, którzy po raz pierwszy znaleźli się w Sejmie i w Komisji Zdrowia, by przedstawili się środowisku nagrody. W pierwszym zdaniu uprzedzałem, że w naszej opinii ochrona zdrowia musi być wyłączona z debaty politycznej i że na gali spotkają przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Przyznali nam rację, przyjdą i będą siedzieć obok siebie na scenie. To dobrze rokuje dla spraw zdrowia w tej kadencji. Myślę, że w każdej społeczności musi być miejsce dialogu: – Wojny są stare jak świat, ale rozejmy również – podkreśla red. Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły.
Debiutanci w Komisji Zdrowia Sejmu RP, którzy pojawią się na gali wręczenia Nagrody Zaufania Złoty OTIS, to posłanki Wioleta Tomczak, Jolanta Zięba Gzik i Ewa Leniart oraz posłowie Zbigniew Bogucki i Norbert Pietrykowski.
Wykłady inauguracyjne wygłoszą prof. Grzegorz Dzida („Ciągłe monitorowanie glikemii – przełom w leczeniu cukrzycy”) oraz prof. Małgorzata Myśliwiec („CGM to za mało – innowacyjne systemy monitorowania glukozy zintegrowane z podażą insuliny”). Nie zabraknie też prezentacji o „Wspierającej Szkole” – programie społeczno-edukacyjnym współorganizowanym przez Fundację Adamed i serwis Życie Warte Jest Rozmowy.
Natomiast w kategorii „debiuty naukowe”, która rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, statuetki otrzymają mgr Wojciech Rogóż, dr Tomasz Grzywa, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel oraz lek. Piotr Kulig. Wręczone zostanie również Stypendium Nagrody Zaufania Złoty OTIS, które przyznawane jest od 2019 r. Jego wysokość w tym roku to 40 tys. zł w naukach medycznych. Po raz pierwszy zostanie przyznane także stypendium w dziedzinie nauk farmaceutycznych, na które Instytut Nagrody Zaufania Złoty OTIS przeznaczy 30 tys. zł.
Dorobek życia, osiągnięcia, nagrody specjalne
W drugiej części gali statuetki powędrują do laureatów kategorii: dorobek życia w medycynie, dorobek życia w pielęgniarstwie, dorobek życia w farmacji, dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej, dorobek życia w stomatologii, dorobek życia w ratownictwie medycznym, osiągnięcia w medycynie w roku 2023, osiągnięcia w farmacji w roku 2023, osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej w roku 2023, osiągnięcia w stomatologii w roku 2023. W tej części uroczystości wręczone zostaną także nagrody specjalne dla wybitnych pionierów i profesjonalistów w swoich dziecinach.
Wykład główny podczas gali wygłosi prof. Krzysztof Giannopoulos, który opowie o nowościach w terapii celowanej w ostrej białaczce szpikowej. Natomiast w czasie debaty naukowej poruszony zostanie temat otyłości jako wyzwania dla zdrowia publicznego. Debata odbędzie się pomiędzy prof. Lucyną Ostrowską, prof. Grzegorzem Gajosem i ministrem Maciejem Miłkowskim. – Gala wręczania statuetek Złotych OTIS-ów nie jest typowa, towarzyszą jej debaty oraz wykłady, którymi staramy się zwracać uwagę zgromadzonych środowisk na tematy szczególnie istotne. Śmiem twierdzić, że obecni na gali są jednym z najbardziej opiniotwórczych środowisk w Polsce – mówi red. Paweł Kruś.
Patronat medialny nad Nagrodą Zaufania Złoty OTIS objęli: magazyn „Świat Lekarza”, serwisy internetowe ŚwiatLekarza.pl i ManagerApteki.pl oraz Strefa Inwestorów.
Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty OTIS
KATEGORIA: DEBIUTY NAUKOWE
- Mgr Wojciech Rogóż, dr Tomasz Grzywa, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel, lek. Piotr Kulig
KATEGORIA: LEKARZ I SPOŁECZNIK
- Dr Iwona Ponurkiewicz
KATEGORIA: FARMACEUTA I SPOŁECZNIK
- Mgr Jolanta Radecka
KATEGORIA: MEDIA I ZDROWIE
- Red. Michał Dobrołowicz
KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA
- Prof. Anna Członkowska: dorobek życia w medycynie
- Prof. Leszek Królicki: dorobek życia w medycynie
- Prof. Jan Duława: dorobek życia w medycynie
- Prof. Mieczysław Walczak: dorobek życia w medycynie
- Prof. Anna Jurczak: dorobek życia w pielęgniarstwie
- Prof. Zenon Kokot: dorobek życia w farmacji
- Prof. Jerzy Pałka: dorobek życia w farmacji
- Prof. Maciej Szmitkowski: dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej
- Prof. Stanisław Suliborski: dorobek życia w stomatologii
- Nadkom. Sławomir Butkiewicz: dorobek życia w ratownictwie medycznym
KATEGORIA: OSIĄGNIĘCIA W ROKU 2023
- Prof. Wojciech Fendler: osiągnięcia w medycynie
- Prof. Artur Bossowski: osiągnięcia w medycynie
- Prof. Anna Bogucka-Kocka: osiągnięcia w farmacji
- Prof. Milena Dąbrowska: osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej
- Prof. Mieszko Więckiewicz: osiągnięcia w stomatologii
KATEGORIA: NAGRODY SPECJALNE
- Prof. Lucyna Ostrowska: za pionierskie dokonania w leczeniu choroby otyłościowej
- Prof. Brygida Kwiatkowska: za popularyzację wiedzy o terapiach biologicznych w leczeniu chorób reumatycznych
- Dr Magdalena Skarżyńska: za stworzenie programu opieki farmaceutycznej dla kobiet w ciąży
- Prof. Jolanta Sykut-Cegielska: za wkład w leczenie i poprawę jakości życia pacjentów z chorobami rzadkimi
- Dr Szymon Jagodziński: za osiągnięcia we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii na Mazowszu
- Prof. Sebastian Granica: za badanie wpływu związków naturalnych na mikrobiotę
- Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia
- Konrad Jarosz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia