Używasz przestarzałej przeglądarki. Proszę zainstaluj jej najnowszą wersję lub aktywuj Google Chrome Frame w celu zwiększenia wydajności i poprawy wyglądu stron www.18. urodziny Nagrody Zaufania Złoty OTIS

Prestiżowe statuetki już po raz 18. trafiły do wybitnych lekarzy, którzy zostali docenieni przez Kapitułę Nagrody. Tegoroczna ceremonia wręczenia Nagród Zaufania Złoty OTIS – podobnie jak w ubiegłym roku – została podzielona na dwa mniejsze spotkania. Uroczystości były pełne radości, podziwu i dumy, ale też wzruszeń.

Podczas obu spotkań Kapitułę Nagrody reprezentowali: prof. Renata Górska, pani Elżbieta Kozik, dr hab. Renata Talar-Wojnarowska, prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, prof. Grażyna Maria Rydzewska, dr Barbara Włodarczyk, prof. Krzysztof Bielecki, prof. Marcin Czech – farmakoekonomista i b. wiceminister zdrowia, dr hab. Paweł Dobrzyński, prof. Jerzy Konstantynowicz, prof. Jan Lubiński, i prof. Marek Wojtukiewicz.

Gościliśmy wybitne osobistości ze świata medycyny, farmacji i polityki, m.in. Irenę Rej, prezes IGFP, dr Elżbietę Puacz – past prezes KIDL, prof. Waldemara Kostewicza – prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. Jerzego Szaflika, posłankę Katarzynę Sójkę. Posłanka Barbara Dziuk wystąpiła online i podzieliła się z gośćmi swoją walką z chorobą COVID-19, dziękując wszystkim lekarzom, a zwłaszcza prof. Karolinie Sieroń – laureatce nagrody w kategorii „Lekarz – bohater pandemii 2020”.

Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody, witając gości podkreślił, że „18. Urodziny Nagrody, to moment wyjątkowy. Najistotniejszą cechą Nagrody, jest to, że stała się opowieścią o pracy, której poświęcamy większą część naszego życia.”

Podczas pierwszego spotkania honory Gospodyni pełniła senator Beata Małecka-Libera. Zadawała pytania o prowadzone prace nagrodzonym młodym naukowcom i ich promotorom. Młodzi Laureaci opowiadali o swojej pracy i zaangażowaniu w projekty naukowe.

Gospodarzem drugiej części uroczystości był prof. Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP. Miał przyjemność rozmawiać m.in. z prof. Idą Kinalską – pierwszą damą polskiej diabetologii oraz prof. Pawłem Bogdańskim, który tłumaczył, że otyłość to choroba przewlekła z wieloma konsekwencjami klinicznymi.

Z okazji 18 urodzin Nagrody Zaufania Złoty OTIS nie zabrakło okazałych tortów i wspólnego śpiewania „100 lat”, zaintonowanego przez prof. Krzysztofa Bieleckiego i dr Elżbietę Puacz.

Laureaci Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2021

Kategoria: Dorobek życia w medycynie

Prof. Ida Kinalska

„Gdy człowiek dobrze żyje, to ludzie odpłacają mu się dobrem.”

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„Staram się nadal wspierać rozwój hematologii i przeszczepiania szpiku w Polsce. Zawsze chętnie służę swoim doświadczeniem i wiedzą.”

Kategoria: Dorobek życia w stomatologii

Prof. Stanisław Majewski

„Należę do tej grupy mojego pokolenia, która zaczynała od zera, a z domu wynosiła przekonanie, że prawdziwe wartości w życiu tworzą nauka i mozolna praca – i z tym wychodziliśmy w świat.”

Kategoria: Dorobek życia w farmacji

Mgr farm. Maria Głowniak

„Od samego początku, odkąd zostałam farmaceutką, udzielałam się wszędzie, gdzie mogłam coś pożytecznego zdziałać dla naszej farmacji.”

Kategoria: Nagrody specjalne

Prof. Mieczysław Walczak

„Podczas pandemii starałem się wspierać i inicjować działania, które nie ograniczałyby dostępu chorym do leczenia, a jednocześnie zapewniałyby im bezpieczeństwo.”

Prof. Paweł Bogdański

„W leczeniu otyłości konieczne są zmiany systemowe, takie, które stanowiłyby drogę zaczynającą się od podstawowej opieki zdrowotnej.”

Kategoria: Lekarz i społecznik

Dr Tadeusz Borowski-Beszta

„W swoim życiu tyle napatrzyłem się na ludzkie cierpienia, że idea utworzenia hospicjum dla dorosłych w jakimś momencie sama wypłynęła.”

Kategoria: debiut naukowy w medycynie

Wojciech Marciniak  

Praca naukowa: „Stężenie arsenu we krwi a ryzyko dziedzicznego raka piersi w populacji Polski”

Filip Machaj

Praca naukowa: „Identyfikacja zmian epigenetycznych poprzedzających rozwój raka piersi”

Jakub Rosik

Praca naukowa: „Identyfikacja zmian epigenetycznych determinujących przebieg kliniczny szpiczaka mnogiego”

Dr n. med. Mateusz Gliwiński

Praca naukowa: „Rola proinsuliny jako dominującego autoantygenu w rozwoju cukrzycy typu 1 oraz stworzenie podstaw nowej terapii komórkowej opartej o ten autoantygen”

Promotorzy: dr inż. Dorota Iwaszkiewicz-Grześ, prof. Piotr Trzonkowski

Kategoria: Lekarz – bohater pandemii 2020

prof. Karolina Sieroń

„Nagrodę Złoty OTIS dedykuję całemu białemu personelowi, który pracuje nie tylko z covidowymi pacjentami. Wszyscy jesteśmy bohaterami pandemii.”

Kategoria: Wydarzenie – bohater pandemii 2020

  • Szkolenia dla 5.000 nauczycieli o wspieraniu dzieci w depresji

Forum Przeciw Depresji Servier Polska

„Nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia można przekuć w możliwości”

  •  „United we stand, divided we fall”

Międzynarodowa Konferencja Adamed

„Zwycięstwo w okresie pandemii może być oparte tylko na jedności. Razem jesteśmy siłą.”