
18. urodziny Nagrody Zaufania Złoty OTIS
Prestiżowe statuetki już po raz 18. trafiły do wybitnych lekarzy, którzy zostali docenieni przez Kapitułę Nagrody. Tegoroczna ceremonia wręczenia Nagród Zaufania Złoty OTIS – podobnie jak w ubiegłym roku – została podzielona na dwa mniejsze spotkania. Uroczystości były pełne radości, podziwu i dumy, ale też wzruszeń.
Podczas obu spotkań Kapitułę Nagrody reprezentowali: prof. Renata Górska, pani Elżbieta Kozik, dr hab. Renata Talar-Wojnarowska, prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, prof. Grażyna Maria Rydzewska, dr Barbara Włodarczyk, prof. Krzysztof Bielecki, prof. Marcin Czech – farmakoekonomista i b. wiceminister zdrowia, dr hab. Paweł Dobrzyński, prof. Jerzy Konstantynowicz, prof. Jan Lubiński, i prof. Marek Wojtukiewicz.
Gościliśmy wybitne osobistości ze świata medycyny, farmacji i polityki, m.in. Irenę Rej, prezes IGFP, dr Elżbietę Puacz – past prezes KIDL, prof. Waldemara Kostewicza – prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. Jerzego Szaflika, posłankę Katarzynę Sójkę. Posłanka Barbara Dziuk wystąpiła online i podzieliła się z gośćmi swoją walką z chorobą COVID-19, dziękując wszystkim lekarzom, a zwłaszcza prof. Karolinie Sieroń – laureatce nagrody w kategorii „Lekarz – bohater pandemii 2020”.
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody, witając gości podkreślił, że „18. Urodziny Nagrody, to moment wyjątkowy. Najistotniejszą cechą Nagrody, jest to, że stała się opowieścią o pracy, której poświęcamy większą część naszego życia.”
Podczas pierwszego spotkania honory Gospodyni pełniła senator Beata Małecka-Libera. Zadawała pytania o prowadzone prace nagrodzonym młodym naukowcom i ich promotorom. Młodzi Laureaci opowiadali o swojej pracy i zaangażowaniu w projekty naukowe.
Gospodarzem drugiej części uroczystości był prof. Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP. Miał przyjemność rozmawiać m.in. z prof. Idą Kinalską – pierwszą damą polskiej diabetologii oraz prof. Pawłem Bogdańskim, który tłumaczył, że otyłość to choroba przewlekła z wieloma konsekwencjami klinicznymi.
Z okazji 18 urodzin Nagrody Zaufania Złoty OTIS nie zabrakło okazałych tortów i wspólnego śpiewania „100 lat”, zaintonowanego przez prof. Krzysztofa Bieleckiego i dr Elżbietę Puacz.
Laureaci Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2021
Kategoria: Dorobek życia w medycynie
Prof. Ida Kinalska
„Gdy człowiek dobrze żyje, to ludzie odpłacają mu się dobrem.”
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak
„Staram się nadal wspierać rozwój hematologii i przeszczepiania szpiku w Polsce. Zawsze chętnie służę swoim doświadczeniem i wiedzą.”
Kategoria: Dorobek życia w stomatologii
Prof. Stanisław Majewski
„Należę do tej grupy mojego pokolenia, która zaczynała od zera, a z domu wynosiła przekonanie, że prawdziwe wartości w życiu tworzą nauka i mozolna praca – i z tym wychodziliśmy w świat.”
Kategoria: Dorobek życia w farmacji
Mgr farm. Maria Głowniak
„Od samego początku, odkąd zostałam farmaceutką, udzielałam się wszędzie, gdzie mogłam coś pożytecznego zdziałać dla naszej farmacji.”
Kategoria: Nagrody specjalne
Prof. Mieczysław Walczak
„Podczas pandemii starałem się wspierać i inicjować działania, które nie ograniczałyby dostępu chorym do leczenia, a jednocześnie zapewniałyby im bezpieczeństwo.”
Prof. Paweł Bogdański
„W leczeniu otyłości konieczne są zmiany systemowe, takie, które stanowiłyby drogę zaczynającą się od podstawowej opieki zdrowotnej.”
Kategoria: Lekarz i społecznik
Dr Tadeusz Borowski-Beszta
„W swoim życiu tyle napatrzyłem się na ludzkie cierpienia, że idea utworzenia hospicjum dla dorosłych w jakimś momencie sama wypłynęła.”
Kategoria: debiut naukowy w medycynie
Wojciech Marciniak
Praca naukowa: „Stężenie arsenu we krwi a ryzyko dziedzicznego raka piersi w populacji Polski”
Filip Machaj
Praca naukowa: „Identyfikacja zmian epigenetycznych poprzedzających rozwój raka piersi”
Jakub Rosik
Praca naukowa: „Identyfikacja zmian epigenetycznych determinujących przebieg kliniczny szpiczaka mnogiego”
Dr n. med. Mateusz Gliwiński
Praca naukowa: „Rola proinsuliny jako dominującego autoantygenu w rozwoju cukrzycy typu 1 oraz stworzenie podstaw nowej terapii komórkowej opartej o ten autoantygen”
Promotorzy: dr inż. Dorota Iwaszkiewicz-Grześ, prof. Piotr Trzonkowski
Kategoria: Lekarz – bohater pandemii 2020
prof. Karolina Sieroń
„Nagrodę Złoty OTIS dedykuję całemu białemu personelowi, który pracuje nie tylko z covidowymi pacjentami. Wszyscy jesteśmy bohaterami pandemii.”
Kategoria: Wydarzenie – bohater pandemii 2020
- Szkolenia dla 5.000 nauczycieli o wspieraniu dzieci w depresji
Forum Przeciw Depresji Servier Polska
„Nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia można przekuć w możliwości”
- „United we stand, divided we fall”
Międzynarodowa Konferencja Adamed
„Zwycięstwo w okresie pandemii może być oparte tylko na jedności. Razem jesteśmy siłą.”