18. urodziny Nagrody Zaufania Złoty OTIS

Prestiżowe statuetki już po raz 18. trafiły do wybitnych lekarzy, którzy zostali docenieni przez Kapitułę Nagrody. Tegoroczna ceremonia wręczenia Nagród Zaufania Złoty OTIS – podobnie jak w ubiegłym roku – została podzielona na dwa mniejsze spotkania. Uroczystości były pełne radości, podziwu i dumy, ale też wzruszeń.

Podczas obu spotkań Kapitułę Nagrody reprezentowali: prof. Renata Górska, pani Elżbieta Kozik, dr hab. Renata Talar-Wojnarowska, prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, prof. Grażyna Maria Rydzewska, dr Barbara Włodarczyk, prof. Krzysztof Bielecki, prof. Marcin Czech – farmakoekonomista i b. wiceminister zdrowia, dr hab. Paweł Dobrzyński, prof. Jerzy Konstantynowicz, prof. Jan Lubiński, i prof. Marek Wojtukiewicz.

Gościliśmy wybitne osobistości ze świata medycyny, farmacji i polityki, m.in. Irenę Rej, prezes IGFP, dr Elżbietę Puacz – past prezes KIDL, prof. Waldemara Kostewicza – prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, prof. Jerzego Szaflika, posłankę Katarzynę Sójkę. Posłanka Barbara Dziuk wystąpiła online i podzieliła się z gośćmi swoją walką z chorobą COVID-19, dziękując wszystkim lekarzom, a zwłaszcza prof. Karolinie Sieroń – laureatce nagrody w kategorii „Lekarz – bohater pandemii 2020”.

Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody, witając gości podkreślił, że „18. Urodziny Nagrody, to moment wyjątkowy. Najistotniejszą cechą Nagrody, jest to, że stała się opowieścią o pracy, której poświęcamy większą część naszego życia.”

Podczas pierwszego spotkania honory Gospodyni pełniła senator Beata Małecka-Libera. Zadawała pytania o prowadzone prace nagrodzonym młodym naukowcom i ich promotorom. Młodzi Laureaci opowiadali o swojej pracy i zaangażowaniu w projekty naukowe.

Gospodarzem drugiej części uroczystości był prof. Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP. Miał przyjemność rozmawiać m.in. z prof. Idą Kinalską – pierwszą damą polskiej diabetologii oraz prof. Pawłem Bogdańskim, który tłumaczył, że otyłość to choroba przewlekła z wieloma konsekwencjami klinicznymi.

Z okazji 18 urodzin Nagrody Zaufania Złoty OTIS nie zabrakło okazałych tortów i wspólnego śpiewania „100 lat”, zaintonowanego przez prof. Krzysztofa Bieleckiego i dr Elżbietę Puacz.

Laureaci Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2021

Kategoria: Dorobek życia w medycynie

Prof. Ida Kinalska

„Gdy człowiek dobrze żyje, to ludzie odpłacają mu się dobrem.”

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

„Staram się nadal wspierać rozwój hematologii i przeszczepiania szpiku w Polsce. Zawsze chętnie służę swoim doświadczeniem i wiedzą.”

Kategoria: Dorobek życia w stomatologii

Prof. Stanisław Majewski

„Należę do tej grupy mojego pokolenia, która zaczynała od zera, a z domu wynosiła przekonanie, że prawdziwe wartości w życiu tworzą nauka i mozolna praca – i z tym wychodziliśmy w świat.”

Kategoria: Dorobek życia w farmacji

Mgr farm. Maria Głowniak

„Od samego początku, odkąd zostałam farmaceutką, udzielałam się wszędzie, gdzie mogłam coś pożytecznego zdziałać dla naszej farmacji.”

Kategoria: Nagrody specjalne

Prof. Mieczysław Walczak

„Podczas pandemii starałem się wspierać i inicjować działania, które nie ograniczałyby dostępu chorym do leczenia, a jednocześnie zapewniałyby im bezpieczeństwo.”

Prof. Paweł Bogdański

„W leczeniu otyłości konieczne są zmiany systemowe, takie, które stanowiłyby drogę zaczynającą się od podstawowej opieki zdrowotnej.”

Kategoria: Lekarz i społecznik

Dr Tadeusz Borowski-Beszta

„W swoim życiu tyle napatrzyłem się na ludzkie cierpienia, że idea utworzenia hospicjum dla dorosłych w jakimś momencie sama wypłynęła.”

Kategoria: debiut naukowy w medycynie

Wojciech Marciniak  

Praca naukowa: „Stężenie arsenu we krwi a ryzyko dziedzicznego raka piersi w populacji Polski”

Filip Machaj

Praca naukowa: „Identyfikacja zmian epigenetycznych poprzedzających rozwój raka piersi”

Jakub Rosik

Praca naukowa: „Identyfikacja zmian epigenetycznych determinujących przebieg kliniczny szpiczaka mnogiego”

Dr n. med. Mateusz Gliwiński

Praca naukowa: „Rola proinsuliny jako dominującego autoantygenu w rozwoju cukrzycy typu 1 oraz stworzenie podstaw nowej terapii komórkowej opartej o ten autoantygen”

Promotorzy: dr inż. Dorota Iwaszkiewicz-Grześ, prof. Piotr Trzonkowski

Kategoria: Lekarz – bohater pandemii 2020

prof. Karolina Sieroń

„Nagrodę Złoty OTIS dedykuję całemu białemu personelowi, który pracuje nie tylko z covidowymi pacjentami. Wszyscy jesteśmy bohaterami pandemii.”

Kategoria: Wydarzenie – bohater pandemii 2020

  • Szkolenia dla 5.000 nauczycieli o wspieraniu dzieci w depresji

Forum Przeciw Depresji Servier Polska

„Nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia można przekuć w możliwości”

  •  „United we stand, divided we fall”

Międzynarodowa Konferencja Adamed

„Zwycięstwo w okresie pandemii może być oparte tylko na jedności. Razem jesteśmy siłą.”