(od lewej) prof. Henryk Skarżyński, prof. Renata Górska, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski (2014)

Złoty Otis 2014

Galę rozpoczął wykład prof. Tadeusza Malińskiego
z Uniwersytetu Ohio: „Nanomedycyna dla Serca”. Profesor Maliński był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla (w dziedzinie medycyny i chemii 1998 i 2000 r.).
„Wszystko jest możliwe” dla tych, którzy pragną coś osiągnąć… Taka dewiza przyświeca znakomitemu, światowej rangi naukowcowi, wynalazcy i wielkiemu Polakowi. Profesor Tadeusz Maliński jest bowiem wybitnym specjalistą w dziedzinie inżynierii biochemicznej. Jego interdyscyplinarne prace dotyczą biotechnologii, biochemii oraz medycyny.
Najsłynniejszym odkryciem profesora Tadeusza Malińskiego jest wykonanie pierwszego w świecie pomiaru tlenku azotu w pojedynczej komórce. Uczony odkrył rolę tlenku azotu w regulacji pojedynczych uderzeń serca i regulacji pracy mózgu. Jako pierwszy zbadał też podstawowy mechanizm zaburzeń wydzielania tlenku azotu w układzie sercowo-naczyniowym i mózgu. Jego prace pozwoliły na wyjaśnienie podstaw wielu schorzeń współczesnej cywilizacji, m.in. udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz chorób Parkinsona i Alzheimera.