Henryk Skarżyński
Henryk Skarżyński

prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Uśmiechu

„Przyrzekam być pogodnym i radość dzieciom przynosić” – tymi słowami prof. Henryk Skarżyński dziękował najmłodszym pacjentom i ich rodzicom zgromadzonym w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach podczas uroczystości nadania mu tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu. 22 września br. to wyjątkowe odznaczenie przyznawane przez dzieci prof. Skarżyńskiemu wręczył Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Rzecznik Praw Dziecka.

Dzieci podziękowały profesorowi Skarżyńskiemu, że „dzięki niemu mogą usłyszeć cały świat”. Uznały, że „jest najfajniejszym Profesorem od uszu”. Profesor podkreślił, że najbardziej ze wszystkich nagród i wyróżnień ceni sobie Order Uśmiechu. „Dzieci są tak bezbronne, a jednocześnie potrafią być tak naturalnie wdzięczne. Zawsze starałem się, by kierowany przeze mnie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w którym – jak w każdym szpitalu – trzeba nieraz wykonywać niezbyt przyjemne zabiegi czy badania, był dla najmłodszych Pacjentów przyjaznym miejscem. Bym ja sam nie był dla nich nieznajomym w białym fartuchu, ale doktorem, na uśmiech którego zawsze mogą liczyć. Ogromnie się więc cieszę, że dzieci – typując mnie do Odznaczenia – ten uśmiech odwzajemniły. Dziękuję im za to z całego serca, i tym samym wsparły naszą wielką ideę leczenia wad słuchu” – mówił prof. Skarżyński.

Do tej pory dzieci nagrodziły ponad 900 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości, jak: Jan Paweł II, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson (autorka książek o Muminkach), Jolanta Kwaśniewska.

Henryk Skarżyński odznaczony orderem uśmiechu

Henryk Skarżyński odznaczony orderem uśmiechu